Ostropestřec mariánský, Ostropestřec mariánský je léčivá bylina, která je známá již od starověku, zejména jako prostředek na ochranu jater. Jeho příznivé účinky jsou dány především silymarinem – jedinečnou bioaktivní látkou, která má ochranný účinek ve vztahu k jaterním buňkám. To ovšem není jediná oblast, kde může ostropestřec najít své uplatnění. Představte si, že působí také na zlepšení krevního oběhu v pánevní oblasti, čímž například usnadňuje nástup erekce. Není tedy náhodou, že ostropestřec mariánský najdete na našich webových stránkách – má také nepopiratelné afrodiziakální účinky. Přesto to není všechno. Doufám však, že jsem vám toho pro začátek poskytl dost. Co všechno vám o této výjimečné rostlině v našem článku prozradíme? No, pro začátek tu máme základní botanický popis rostliny, abyste věděli, jak vypadá a kde ji můžete spatřit. Pokud byste si ji chtěli vypěstovat doma na zahradě – poradím vám, jak na to. Důležité je složení a obsah látek, pro které je tak ceněná, a samozřejmě její účinky – velmi podrobně. Řekneme vám, v jakých formách je u nás dostupná, jak ji správně užívat a dávkovat, plus možné vedlejší účinky, lékové interakce a kontraindikace. A být vámi, nevynechala bych ani reálné zkušenosti s jeho užíváním, kde si můžete přečíst, v čem všem dokázal Ostropestřec mariánský pomoci a naopak v čem ne.
Ostropestřec mariánský - navigácia v článku
- Ostropestřec mariánský – základní popis z botanického hlediska, výskyt a původ a kde roste
- Pěstování doma
- Ostropestřec mariánský a jeho použití
- Složení a látky obsažené v rostlině
- Ostropestřec mariánský a jeho nejdůležitější účinky
- Nežádoucí účinky a rizika spojená s jeho užíváním
- Ostropestřec mariánský dostupné formy – olej, kapky, čaj, kapsle, drcený ostropestřec mariánský nebo granule
- Užívání a dávkování Silybum marianum
- Jak výrobky Pestrec fungují – zkušenosti s používáním
- Moje hodnocení na závěr
Ostropestřec mariánský – základní popis z botanického hlediska, výskyt a původ a kde roste
OstropestřecmariánskýOstropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá až dvouletá rostlina, která někdy dosahuje výšky až 2 m (běžně 50-150 cm), má přímý, listnatý, vzhůru větvený stonek a střídavé laločnaté listy s ostny a typickou bílou žilnatinou (neboli žilky na líci listů jsou lemovány bílými skvrnami). Trubkovité květy v latách mají purpurově karmínovou barvu a rostlina kvete od června do srpna. Koncem léta se z květů vyvíjejí plody (nažky se stopkou, která jim umožňuje létat), které se pak sklízejí. Na jednu sklizeň pak připadá asi 100 plodů.
➡️ Původ a rozšíření
Bodlák pochází ze Středomoří (ale vyskytuje se i v Malé a Přední Asii a na Kanárských ostrovech). Roste však i u nás ve střední Evropě, zejména v teplejších oblastech. Buď v domácích zahradách, nebo jako zdomácnělý divoký druh na slunných, teplých stráních, v rumovištích a podobně.VIDEO, které vám pomůže rozpoznat Silybum marianum na sousedově zahradě: https://www.youtube.com/watch?v=nWbFNHWGioQ
Kvůli svému vzhledu připomínajícímu bodlák bývá bodlák zaměňován s některými pichlavci – nejčastěji s pcháčem obecným ( Cirsium vulgare), nebo dokonce s p
Benediktovým (Cnicus Benedictus) a významně i s bodlákem zvanýmOnopordum acanthium (Onopordum acanthium
typ klasifikácie | zaradenie |
---|---|
ríša | rastliny (Plantae) |
podríša | cievnaté rastliny (Tracheobionta) |
oddelenie | krytosemenné (Magnoliophyta) |
trieda | vyššie dvojklíčnolistové (Rosopsida) |
rad | astrotvaré (Asterales) |
čeľaď | astrovité (Asteraceae) |
rod | pestrec (Silybum) |
druh | pestrec mariánsky (Silybum marianum) |
➡️ Ostropestřec mariánský v minulosti a současnosti
Rostlina byla známa již ve starověku, například Dioskoridés tuto rostlinu nazýval silybon. První zmínky o ostropestřci mariánském pocházejí ze 4. století př. n. l., kdy se o rostlině, tehdy nazývané „Pternix“, zmiňuje Theophrastus. Již tehdy se používala hlavně při onemocnění jater a žloutence a k tomuto účelu se používaly jak olejnaté nažky, tak i kořen a listy. Její lidové názvy, jako silybum marianum a ostropestřec mariánský, naznačují, že rostlina je od středověku spojena se silným mariánským kultem a je zmiňována hlavně jako lék na onemocnění žlučníku a žloutenku, ale i na další potíže. Například Peter Melius Juhász, uherský botanik a spisovatel, se o účincích ostropestřce zmiňuje již ve svém Herbáři z roku 1578, a to mimo jiné při léčbě nechutenství a křečí v břiše.Dnešní využití v lidovém léčitelství a homeopatii navazuje na výzkumy a osobní terapii německého lékaře J. H. Rademachera a výtažky z rostliny jsou dodnes v každém německém lidovém léčitelství při onemocnění jater a žlučníku (na každé „píchnutí v boku“). Moderní medicína využívá mnoha vlastností plodů ostropestřce m ariánského – například choleretických (zvyšujících tvorbu žluči) a cholagogních (lépe vylučujících žluč), spasmolytických (uvolňujících křeče) a hepatoprotektivních (chránících játra).
Možná jste si již z názvu článku všimli, že ostropestřec mariánský je znám pod několika názvy. Asi nejčastěji používaný je domácký název ostropestřec mariánský nebo vědecký název Silybum mariana. Můžete se však setkat i s názvy rostlin, jako je ostropestřec mariánský , Kristova koruna, Vlčí ostropestřec, z češtiny Ostropestřec mariánský apod.
Pěstování doma
Ostropestřec mariánský je tedy v našich podmínkách typickou letní rostlinou (po dobu 1 roku) a jako takový se pěstuje i u nás – spíše do okrasných zahrad jako solitéra nebo do letních živých plotů. Pro léčebné účely většinou ne, protože rostlina u nás nedozrává tak dobře jako v zemích svého původu. To znamená, že typické látky, pro které je nejvíce ceněna, jsou v ní přítomny v menším množství (např. silymarin v oplodí, „slupce“, plodu).Bodlák jinak není příliš náročný na půdní podmínky (pokud ale můžete, dopřejte mu kvalitní půdu, s neutrální reakcí, bohatou na vápník), proto mu na zahradě hledejte místo, které bude spíše splňovat jeho vyšší nároky na světlo a teplo. Semena můžete vysévat do připravené půdy v druhé polovině března až začátkem dubna*
Sklizeň
Pokud se vám podařilo vypěstovat ostropestřec na zahradě, sklizeň může probíhat ideálně od konce srpna do konce září nebo začátku října. Plody se sklízejí spolu se semeny. Obvykle se celá úroda odřízne těsně před dozráním (zralost se pozná podle puchu, který lze snadno odstranit prsty) a plody se pak nechají dozrát na suchém a vzdušném místě. Po dozrání se plody vymlátí a zbaví se „létacího aparátu“. Správně usušené plody jsou oválné, mírně zploštělé, 6-7 mm dlouhé a 1,5 mm silné, hladké, s lesklým, nažloutlým horním okrajem bez zápachu. Plody jsou hořké chuti, semena jsou olejnatá.
Pokud se vydáte na sběr do přírody, na většině našeho území se takto nevyskytuje, vzácně se vyskytuje v jižních částech Slovenska na stanovištích, kde je dostatek slunce a tepla. Samozřejmě si nezapomeňte přibalit ochranné rukavice, protože poraněná pokožka bývá zanícená a hnisá.Nepropásněte však správný čas na sběr, jinak vás mohou rychle předběhnout ptáci, kteří si na semínka bodláku velmi rádi troufnou. Po uskladnění si semena zachovávají klíčivost po dobu 2-3 letOstropestřec mariánský a jeho použití
Hlavním zdrojem bioaktivních látek jsou plody, které obsahují olej bohatý na nenasycené mastné kyseliny a flavonoidy, zejména komplex látek zvaný silymarin. Právě tato sloučenina se využívá ve farmaceutickém průmyslu k výrobě různých přípravků – léků, které může lékař předepsat k léčbě onemocnění jater a žlučníku. Podporují tvorbu a vylučování žluči, přirozenou obnovu jaterní tkáně po různých poškozeních.
- na snížení hladiny cholesterolu
- při potížích s krevním tlakem (nízkým)
- pro celkovou detoxikaci a posílení jater
- k podpoře rychlejší obnovy jaterních buněk
- k ochraně před účinky syntetických léků
- na potenci – lepší prokrvení pohlavních orgánů, zlepšuje pružnost cév v penisu
- při gynekologických potížích, jako je neplodnost, výtoky, porušená děložní sliznice
- na zlepšení trávení a pravidelnou stolici
- pro důkladné pročištění střevního traktu
- na pomoc při cirhóze, hepatitidě nebo endometrióze
- na podporu tvorby enzymů v našem těle
- na hemoroidy a bércové vředy
- při problémech s plícemi
- na kožní vady a nemoci
- na pomoc při léčbě infekční mononukleózy
- k lepšímu snášení účinků chemoterapie
- ke zmírnění migrény, závratí, deprese, astmatu a alergií
- ke zmírnění nevolnosti při cestování
- pro lepší využití užívaných vitamínů a minerálů
Využití síly této léčivé byliny je samoz
řejmě
třeba VŽDY konzultovat s lékařem při vážných i méně vážných zdravotních problémech
Složení a látky obsažené v rostlině
Ostropestřec mariánský, respektive jeho plody(fructus cardui mariae), obsahuje důležité bioaktivní látky, jako je olej s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin, aminokyseliny (zejména se sírou v postranním řetězci methioninu a cysteinu), cukry (glukóza, fruktóza…), hořčík, esenciální olej v samotných semenech. V oplodí jsou především flavonoidy, z nichž nejdůležitější a nejcennější je silymarin.
➡️ Silymarin: jedná se o polyfenolický flavonoid (flavolignan) složený ze tří chemických látek: silibininu, siliristinu a silidianinu, je to silný antioxidant (silnější než vitamin C nebo E), hlavní účinná látka silibinin (silybin), který má ochranný účinek ve vztahu k jaterním buňkám – jedná se o tzv. hepatoprotektivum*. Látka se používá také pro výrobu léčivých přípravků.
Další látky
➡️ Nenasycené mastné kyseliny. Jejich nedostatek přispívá k rychlejšímu stárnutí a zvýšené nemocnosti. Zejména kyselina linolová a olejová (např. 55-80 % olivového oleje a 15-20 % oleje z hroznových jader). ➡️ Flavonoidy: tyto látky, mezi něž patří i silymarin, mohou pomáhat i při zánětech a virových infekcích a mají významný vliv na kardiovaskulární systém, zlepšují a udržují zdraví cév. Díky tomu se také lépe prokrvují pohlavní cesty. Právě díky těmto látkám je ostropestřec mariánský rostlinou, kterou lze nalézt ve složení některých přírodních přípravků na erekci a potenci (např. Zerex). ➡️ Aminokyseliny: naše tělo si je nedokáže samo vyrobit, a proto jsou zejména rostliny jejich výborným zdrojem, jsou důležité z hlediska rychlejší regenerace organismu, mají katalytické nebo regulační účinky. ➡️ Další látky: nesmíme zapomínat ani na další látky, jako jsou bílkoviny (důležité stavební látky), cukry (zdroj energie) nebo vláknina, která podporuje lepší trávení a pravidelné vylučování (zbavuje tělo škodlivých látek)
Ostropestřec mariánský a jeho nejdůležitější účinky
Zdaleka nejznámějším a vlastně nejdůležitějším účinkem je podpora zdravých jater. To však zdaleka není vše – viz využití rostliny. Zajímavým a zejména prospěšným přínosem je jistě také účinek na potenci při užívání rostliny. Ty nejdůležitější vám nyní představím podrobněji. Především oficiálně schválená zdravotní tvrzení podle platných předpisů EU
- přispívá k normální funkci jater
- má pozitivní vliv na normální trávení
- přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu
- má antioxidační vlastnosti
- přispívá k normální hladině cukru v krvi
- a normální funkci srdce
❤️ Játra
Hned na začátku této stati musím zmínit základní účinek ostropestřce mariánského, kvůli kterému je tak vyhledávaný. Je to jeho pozitivní vliv na játra. Pomáhá při chronických jaterních onemocněních, jako je cirhóza nebo zúžení jater. Je také důležitý při pomoci obnovy jaterních buněk a ochraně tohoto důležitého orgánu při dlouhodobém užívání synteticky vyráběných léků. Ostropestřec se vyplatí užívat i preventivně, protože díky němu jsou játra lépe „připravena“ na případné problémy, které mohou v budoucnu nastat. Látkou, která to má „na starosti“, je již několikrát zmíněný silymarin
❤️ Detoxikace
Ostropestřec mariánský je také vynikající pro očistu celého těla od škodlivých, a dokonce i toxických látek. Bylina se dodnes používá v tradičním bylinkářství, například při různých otravách (houbami, alkoholem či jinými jedy). Detoxikace je pak zaměřena nejen na játra, ale na celý trávicí systém. Opět – preventivní užívání v rámci pravidelné detoxikace, očisty, organismu může zabránit velkým zdravotním problémům, které by jinak přirozeně vyplynuly z přílišného nahromadění škodlivých látek. Užívání ostropestřce se tak může stát i jednou z dalších dobrých věcí pro vás v rámci zdravého životního stylu a hubnutí
- unikátní kombinace přírodních látek
- detoxikace a očista organismu
- vitalita a energie
- zdraví jater
TIP č.1: vynikajúce ceny TIP č.2: doprava len 1,99 € (pri 2 kusoch doprava zdarma) TIP č.3: doručenie do 24 hodín
❤️ potence, erekce, lepší výdrž
Ostropestřec mariánský je důležitý také z hlediska lepšího prokrvení a udržení všech cév ve spolehlivém stavu. To se týká nejen pohlavního ústrojí a jeho vlivu na lepší prokrvení penisu (lepší erekce, delší trvání a rychlejší nástup), ale také např. hemoroidů (žil v konečníku), jejichž stav dokáže rychle zlepšit
- zpožďuje vyvrcholení – lepší výdrž
- i u mužů s předčasnou ejakulací
- podporuje zdravou chuť na sex – libido
- obsahuje ostropestřec m ariánský + 7 dalších účinných látek, jako je Maca, Tribulus, Ženšen a další
TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní) TIP č.2: časté akcie a zľavy TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777
❤️ nervový systém
Ostropestřec mariánský je také dobrou volbou, pokud trpíte poruchami nervového systému, to znamená častějšími bolestmi hlavy, migrénami nebo závratěmi. Může pomoci jako podpůrný prostředek při úzkosti, mírné depresi nebo nevolnosti během dlouhé cesty (ta má také svůj „nervový původ“)
❤️ Trávení, cholesterol a cukrovka
Bylina může pomoci také v rámci trávicího systému. Díky obsaženým látkám a také solidnímu množství vlákniny, které plody obsahují, se například vylučování stává pravidelným, čistí se i celý střevní trakt. A protože dalším zdrojem zažívacích potíží jsou bezesporu problémy se slezinou a žlučníkem, pomůže ostropestřec i díky svému pozitivnímu vlivu na tyto orgány.Podpůrný účinek můžete očekávat i v případě zvýšené hladinycholesterolu nebo vyšší hladiny cukru v krvi. Bylina má totiž také regulační schopnosti a může jejich stav přiblížit normálu
❤️ Další účinky
Ostropestřec mariánský se v tradiční medicíně stále používá také při plicních potížích, různých gynekologických problémech, pomáhá lépe zvládat chemoterapii. Podporuje tvorbu enzymů, při astmatu, alergiích, infekční mononukleóze, různých kožních problémech (ve formě obkladů nebo kapek)
Nežádoucí účinky a rizika spojená s jeho užíváním
Ostropestřec mariánský s sebou nenese žádná významná rizika. Při jeho užívání byste neměli pociťovat žádné nežádoucí vedlejší účinky. Na začátku užívání není ani zmínka o možných zažívacích potížích (jako je tomu např. u jiných bylinných kúr). Nicméně hlavní je dodržovat doporučené dávkování a rozhodně nepřekračovat maximální denní dávku. Samozřejměexistují určitá omezení. Pojďme se na ně společně podívat
Interakce a kontraindikace
- při vysokém krevním tlaku se užívání ostropestřce nedoporučuje
- alespoň 1-2 hodiny po užití plodů byliny, resp. přípravku, který obsahuje ostropestřec, se nesmí pít alkohol, mléko a dráždivé potraviny – ty se totiž vzájemně nesnášejí
- silymarin chelatuje železo a zpomaluje metabolismus vápníku v těle
- takže lidé, kteří mají problém s oběma uvedenými minerály (jejich nedostatek
- měli by se poradit s lékařem
- se v těhotenství nedoporučuje, ale některé názory jeho užívání v těhotenství schvalují (např. při těhotenské cukrovce) – je tedy zřejmé, že užívání jakékoliv léčivé rostliny je třeba konzultovat s lékařem (těhotné a kojící matky
,
),
Ostropestřec mariánský dostupné formy – olej, kapky, čaj, kapsle, drcený ostropestřec mariánský nebo granule
Existuje řada přípravků a různých produktů, které obsahují ostropestřec nejen v různých koncentracích, ale i v různé kvalitě. Abyste se vyhnuli případnému zklamání, hledejte ty od renomovaných výrobců, jejichž produkty neobsahují konzervační látky, barviva ani jiné alergeny.Mezi nejznámější formy ostropestřce patří olej a čaj. Paradoxně právě z nich nemůžete vytěžit maximum. Proč? Například čaj je méně vhodný, protože ostropestřec při tomto zpracování ztrácí mnoho svých cenných látek. Bodlákový olej se vyrábí mechanickým lisováním za studena, ale kvůli tvrdšímu oplodí se do něj důležité látky nedostanou. Z mého poh ledu jsou tedy nejúčinnějšími formami tablety a pískavice ve formě granulí z plodů. Existují také tinktury nebo kapky z ostropestřce, které lze použít zevně na kožní vady
🍵 Čaj (odvar)
Čaj si můžete připravit z rozdrcených plodů pískavice řecké seno nebo to může být hotový čaj ve formě sypaného nálevu. Mějte však na paměti, že voda teplejší než 40 stupňů Celsia rozkládá důležité látky a antioxidační účinky mizí. Pokud si ho přesto chcete uvařit, můžete, stále bude obsahovat dostatek prospěšných látek. Jak to udělat? vložte 10 gramů bobulí do 0,5 litru vody, kterou přivedete k varu a necháte vyvařit asi na polovinu objemu. Odvar pak užívejte po lžičkách, s hodinovými přestávkami. Lepší jeužívat rozdrcené, ale i rozžvýkané bobule 4-5krát denně pojedné lžičce, nejlépe s jídlem, s dostatečným množstvím tekutiny
💊 Tablety a granule
Tablety nebo gelové kapsle jsou nejpohodlnější formy z hlediska snadného užívání a zároveň velmi praktické. Při dávkování přesně víte, kolik účinné látky užíváte. Buď se jedná o jednosložkové přípravky pouze s ostropestřcem mariánským, nebo o vícesložkové přípravky, z nichž některé jsou zaměřeny na podporu sexuálních funkcí (erekce, předčasná ejakulace) a potence.
Pokud máte rádi čistou formu užívání bylin, pak jsou pro vás podle mého názoru nejlepší granule z plodů ostropestřce m ariánského – nemusíte si plody vždy sami „do krve“ drtit, a navíc takový přípravek neobsahuje žádné standardní pomocné látky, jako je tomu u tablet nebo kapslí.
Olej
Jak jsem již zmínila, velmi oblíbený je také olej z plodů ostropestřce mariánského. Takový olej lisovaný za studena však neobsahuje důležité látky (nebo jen minimum), které přispívají k rychlejší regeneraci jater. Slupka plodů je velmi tvrdá a víceméně se nedá lisovat. Na druhou stranu je olej bohatý na vitamin E a kyselinu linolovou, omega-6 mastnou kyselinu, která přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Pro přípravu zdravých zeleninových salátů je tedy obzvláště vhodný
Tinktura
Z ostropestřce mariánského lze připravit také domácí tinkturu nebo kapky. Jak na to? Rozdrcené plody namočte na 7 dní do alkoholu (nejméně 40%), přefiltrujte a použijte. No můžeme, jak můžeme, jak jsem již zmínila, ostropestřec a alkohol nejdou příliš dohromady (zvláště pokud za jaterními problémy stojí prvně jmenovaný). Lze však sehnat i komerční přípravky (nezřídka kapkovou variantu bez alkoholu)
Kde koupit a za jakou cenu?
Kapsle s ostropestřcem mariánským a samotný ostropestřec mariánský (granule nebo drcené plody) někdy koupíte v lékárnách nebo v prodejnách zdravé výživy a biopotravin. Semena k výsevu seženete ve specializovaných obchodech, například v bylinkářstvích. Pokud se zaměřujete na kvalitu v kombinaci s dobrou cenou a pohodlím, ideální způsob nákupu je online u renomovaného prodejce.Pokud se nechcete při nákupu spálit, neměla by cena výrobku mít na váš výběr zásadní vliv. V první řadě se musíte podívat na koncentraci a kvalitu plodů se semeny. V případě vícesložkových přípravků zaměřte svou pozornost také na název a obsah dalších účinných látek
TOP 3 přípravky s ostropestřcem mariánským
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Srovnání
prípravok | forma / obsah v prípravku | overený obchod / recenzia |
---|---|---|
Zerex Extralong Prípravok na predčasnú ejakuláciu | tabletky / 30 mg v 1 kapsule | do eshopu |
DetoxActive Prípravok detoxikáciu organizmu | tabletky / 10 mg v 1 kapsule | do eshopu |
Pestrec mariánsky BIO Jednozložkový prípravok | granulát / 250 g v balení | do eshopu |
Užívání a dávkování Silybum marianum
Podívejme se nyní na to, jak správně užívat a dávkovat ostropestřec mariánský ve všech dostupných formách. Základem je, že v první řadě byste se měli řídit pokyny výrobce přípravku, který užíváte. Nezapomeňte také, že bylinu je velmi „nevhodné“ užívat s alkoholem a mlékem (zejména syrovým, jogurt nebo jiné mléčné výrobky mohou být v pořádku, pokud to výrobce výslovně nezakazuje – například granule si můžete přimíchat i do jogurtu k snídani)
ČAJ
- čaj se doporučuje pít maximálně jednou denně, dávkování se liší podle výrobce
- pokud máte na zahradě ostropestřec mariánský, můžete zkusit i odvar z kořene (10 minut vařit, 3 šálky denně)
DŘEVĚNÉ OVOCE
- užívejte rozdrcené plody ostropestřce v dávce maximálně 4 čajové lžičky denně (a nikdy ne všechny najednou)
- pokud máte celé plody, rozdrťte je nejprve něčím nekovovým
TABLETY
- obvykle užívejte 1-2 tablety/kapsle denně podle doporučení výrobce
GRANULÁT
- dávkování závisí na zpracování granulátu, konkrétně granulovaný ostropestřec mariánský, který uvádím v tomto článku, se užívá 1 x denně 7 gramů (1 zarovnaná polévková lžíce), ale tuto dávku můžete také rozdělit na dvě dílčí dávky
OLEJ
- olej můžete použít ve studené kuchyni, například do salátů – použijte ho jen tolik, jako kdybyste se polévali olivovým olejem, na vaření o něco méně než obvykle
Jak výrobky Pestrec fungují – zkušenosti s používáním
Mnoho uživatelů má s Pestrecem marianensis skvělé zkušenosti (recenze na internetu, diskuze, fóra). A v podstatě nezáleží na tom, v jaké formě jej užívali. Mnoho lidí ho užívá při špatných jaterních testech, aby pomohl tomuto životně důležitému orgánu rychleji regenerovat
Zkušenosti ostatních
Ostropestřec mariánský a jaterní testy
„…moje máma ho pije na játra už nějakou dobu a dělá zázraky. Nyní mi hlásila, že její jaterní testy jsou naprosto v pořádku (předtím nebyly). Říká, že je to zázrak a že by tomu jinak nikdy nevěřila, kdyby to nezažila na vlastní kůži. Tak snad to zabere i na její akné. Rozhodně je to stoprocentně léčivé. Teď je otázka, na co přesně. Na játra určitě ano!…“ lulje (emimino.cz
)Ostropestřec mariánský a antibiotika
„…začala jsem užívat ostropestřec mariánský, abych eliminovala negativní účinky silných antibiotik… Jsem toho názoru, že antibiotika jsou v pořádku, pokud je situace, resp. infekce, vážná. Pak je třeba škody napravit a k tomu máme například ostropestřec mariánský nebo kotvičník. Rozhodně nedávám rovnítko antibiotika = zlo, to nechávám těm zdravějším.
Samozřejmě
, že jejich nadužívání je špatné, ale pokud je člověk sám sobě lékařem, dá se to zkrotit….“ abul (upramene.cz
)Ostropestřec mariánský – i čerstvé plody jsou užitečné
„…ahoj, ostropestřec mariánský, ten u nás roste jako plevel. Semínka, pokud jsou čerstvá (a já je sbírám za plného slunečného poledne), beru přímo z rostliny, dávám do úst a „žvýkám“ oříšková chuť se po chvíli dostaví. Pak je samozřejmě také suším na zimu. Čím jsou však starší, tím jsou hořčí – bohužel. Nicméně i starší semena se dají použít do obkladů na klouby. Dobře mi pomohla na pohmožděný kotník (tedy ne sama o sobě). Na játra a jejich funkci jsou báječná. Jak samotná, tak v kaši se dají použít…“
Veverka (zdravi-az.cz
)Silybum marianum a vysoký cholesterol
„…Ostropestřec mariánský je skvělý. My jsme ho užívali loni – rozdrcenou 1 lžičku 3-4x denně s vodou na lačno. Drcený ostropestřec je v podstatě hrubá vláknina, takže čistí střeva, ale obsahuje i silymarin – ten spraví játra a cholesterol. Upravil mi vysoký cholesterol na normál za 1 měsíc…“
jaja15 (health.sk
)
Moje hodnocení na závěr
Ostropestřec mariánský je opravdu obdivuhodná rostlina (na to, jaký je to ostropestřec – kecám). Doporučuji ji vyzkoušet každému, kdo si chce účinně a rychle ozdravit játra, pročistit, detoxikovat, své tělo od škodlivin a toxických látek přírodní cestou. Lepší trávení a silné antioxidační účinky jsou skvělým bonusem.Pokud vás trápí potence a věci s ní spojené – oslabená erekce, problém s dřívější ejakulací…, pak vězte, že i zde tato léčivá bylina „promlouvá“. V této oblasti může pomoci hlavně díky lepšímu prokrvení nejen pohlavních orgánů, ale také lepší péči o všechny cévy v našem těle. Proto se s ostropestřcem můžeme setkat ve složení některých přírodních přípravků určených na podporu našeho intimního zdraví
TIP na přípravek pro lepší výdrž a oddálení ejakulace
TIP č.1: veľmi rýchle doručenie (väčšinou do 2 dní) TIP č.2: časté akcie a zľavy TIP č.3: v pracovných dňoch dostupná infolinka 0850 444 777
Zdroje informací + zahraniční literatura
- Silybum marianum – botanika.cz
- Ing. Miroslav Habán, PhD., Ing. Marta Habánová, PhD.: Léčivé rostliny jako hepatoprotektiva – Léčivé rostliny 4/2009
- Michal Bijak: Silybin, hlavní bioaktivní složka ostropestřce mariánského (Silybum marianum L. Gaernt.) – chemie, biologická dostupnost a metabolismus – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6150307/
- Sirajudheen Anwar, Hafez R. Madkor, Nafees Ahmed a Mohamed E. Wagih: In vivo anticlastogenic effect of silymarin from milk thistle Silybum marianum L. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6106120/
- Sameh F. AbouZid, Shao-Nong Chen, James B. McAlpine, J. Brent Friesen a Guido F. Paulib: Silybum marianum pericarp yields enhanced silymarin products – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4939139/
- Aynur Serçe, Bircan Çeken Toptancı, Sevil Emen Tanrıkut, Sevcan Altaş, Göksel Kızıl, Süleyman Kızıl a Murat Kızıl.: Assessment of the Antioxidant Activity of Silybum marianum Seed Extract and Its Protective Effect against DNA Oxidation, Protein Damage and Lipid Peroxidation – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5253978/
- Alessandro Federico, Marcello Dallio a Carmelina Loguercio: Silymarin/Silybin a chronické onemocnění jater: mnohaleté manželství – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6155865/
Cílem našich webových stránek je také informovat o významu různých léčivých rostlin, aby si čtenář mohl udělat lepší představu o problematice fytoterapie. V žádném případě však neneseme odpovědnost za následky, které mohou vzniknout v důsledku nekontrolovaného používání zde uvedených informací. V případě, že řešíte jakýkoli více či méně závažný zdravotní problém, je v každém případě na prvním místě vyhledání odborné lékařské pomoci! Doporučení uvedená v tomto článku mají pouze informativní charakter, v žádném případě nenahrazují lékaře!
Článek je zařazený do kategorie: Afrodiziakální bylinky, Bylinky, Bylinky na potenci, Bylinky na prostatu
Mohlo by vás zajímat
- Ginkgo biloba Ginkgo biloba - tajemné afrodiziakum z dob dinosaurů
- Přeslička rolní - bylina rošťácké čepice je zaručeně přírodní viagrou
- Saw Palmetto - afrodiziakum pro prostatu a pro ženy
- Muira Puama Ptychopetalum olacoides - exotické brazilské afrodiziakum
- Panax ginseng - světoznámý zázrak asijské tradiční medicíny
- Maca Cress Peruvian - vše o peruánské viagře
- Tribulus Terrestris Anchovy - vše o zelené viagře
- Damián Turnera diffusa - staroindické afrodiziakum